آشنايي با ارتودنسي

معمولاً درجامعه ما ارتودنسی به معناي رديف کردن دندانها به منظور ايجاد زيبائي است ولي در واقع اين رشته دامنه فعاليت گسترده تر و وسيعتري دارد .

ارتودنسي شاخه اي ازعلم دندانپزشکي است که هدف آن ايجاد رابطه درست بين تمامي ساختمانهاي صورت يا تصحيح روابط نادرست ميان آنهاست .

مسئوليت اصلي ارتودنسي ، پيشگيري از ايجاد تغييرات دائمي نادرست در ساختمانهاي صورت است که با تشخيص ، پيشگيري و يا درمان انواع ارتباطهاي ناصحيح دندانها و ساختمانهاي اطراف آنها انجام مي شود . بديهي است که روابط نادرست ساختمانهاي صورت با يکديگر علاوه بر زيبائي ، در تنفس ، تکلم و تغذيه نيز ممکن است اختلال ايجاد کنند .

«بهترين زمان ارتودنسی»

زماني که ساختمانهاي صورت در حال رشد و نمو هستند اصلاح روابط آنها معمولاً با هدايت صحيح روند رشد آنها انجام مي شود . بنابراين اعمال ارتودنسي در اين زمان راحت تر و ساده تر است و به زمان کمتري نياز دارد . از طرفي ميزان موفقيت هاي درمانهاي ارتودنسي در اين دوره زيادتر است .

بعد از کامل شدن رشد و شکل گرفتن روابط ساختمانهاي صورت با يکديگر ، در صورتي که اين روابط نادرست باشد تصحيح اين روابط ، زمان ، کار وانرژي بيشتري نياز دارد و ميزان موفقيت درمان کمتر است . بهترين سن مراجعه جهت معاينه ارتودنسي هنگام رويش دندانهاي دائمي جلو است .

اکثر درمانهاي ارتودنسي که در آنها نياز به تصحيح روابط اسکلتي فک باشد بهتر است در دختر بچه ها قبل از ۱۳ سالگي و در پسر بچه ها قبل از ۱۵ سالگي انجام شود . بهر حال والدين بايد توجه داشته باشند که هرگاه ناهنجاريهاي قابل توجهي در فک و دندانهاي کودک مشاهده کردند يا کودک آنها دچار عادات غلط نظير مکيدن انگشت است بايد هر چه زودتر به متخصص ارتودنسي مراجعه کنند .

* چگونه از ابتلا به ناهنجاريهاي فک و صورت پيشگيري کنيم ؟

اگر چه ارث نقش مهمي درايجاد ناهنجاريهاي فک و صورت دارد ولي با رعايت موارد زير ميتوان تا حد زيادي از اين ناهنجاريها جلوگيري کرد :

۱ – اهميت دادن به دندانهاي شيري و مراقبت از آنها ؛ بي توجهي به دندانهاي شيري باعث از دست رفتن زودهنگام اين دندانها و رويش نادرست دندانهاي دائمي مي شود . بعد از رويش دندانهاي شيري بايد کودک را جهت مسواک کردن دندانهايش کمک کنيم . بهتر است والدين براي مدتي دندانهاي کودک را مقابل آينه مسواک کنند تا کودک طريقه مسواک کردن صحيح را يادبگيرد . اگرکودک اصرار دارد که خودش دندانهايش را مسواک کند والدين بايد همزمان با کودک دندانهايشان را مسواک کنند تا کودک روش مسواک کردن را ياد بگيرد .

بهترين سن مراجعه جهت معاينه ارتودنسي هنگام رويش دندانهاي دائمي جلو است .

۲ – مراجعه به موقع و منظم به دندانپزشک ؛ مشاوره با دندانپزشک ، بخصوص بعد از رويش اولين دندانهاي دائمي مي تواند از ابتلا به بسياري از ناهنجاريهاي فک و صورت جلوگيري کند .

۳ – جلوگيري از ايجاد عادتهاي غلط در کودک ؛ بعضي از عادتهاي غلط کودکان عبارتست از : مکيدن انگشت ، فشردن زبان به طرف جلوي دهان ، مکيدن يا جويدن لب و جويدن ناخن .

در مورد چگونگي ايجاد ناهنجاريهاي در اثر اين عادت ها مختصيري توضيح مي دهيم .

* مکيدن انگشت :

مکيدن انگشت شست يا انگشتان ديگر يکي از عادتهايي است که در زمان نوزادي ممکن است در کودک وجود داشته باشد . گر چه اين عمل در نوزاد ممکن است نشانگر گرسنگي و اخطاري به والدين جهت توجه به تغذيه او باشد ، ولي باقي ماندن اين عادت بعد از دو يا سه سالگي مي تواند عامل پيدايش تغييرات دائمي در استخوان و دندانهاي فک بالاي کودک باشد .

بعضي از کودکان در زمان رويش دندانهايشان دوست دارند انگشتان يا دست خود را داخل دهان ببرند ، چون فشار روي لثه در زمان رويش دندانها باعث آرامش کودک مي شود . مي توان از وسايل بهداشتي که به عنوان دندانگير وجود دارد ، استفاده کرد تا مکيدن انگشت براي کودک عادت نشود .

در اثر فشار مداوم انگشت روي دندانها و استخوان جلو سقف دهان ، اين ناحيه به طرف بالا متمايل و به تدريج فاصله آن از فک پائين بيشتر مي شود . همچنين دندانهاي پيشين فک بالا به طرف خارج و دندانهاي پيشين فک پائين به سمت داخل منحرف مي شوند و بين دندانهاي فک بالا و پائين فاصله ايجاد مي شود . به طوري که فک بالا و پائين دندانها در ناحيه جلوي دهان به هم نمي رسند .

منبع: بخش سلامت سايت صدا و سيما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code