دوتا از شایع ترین اختلالات فردی که در روانشناسی می شناسیم

در این مقاله به بررسی دو عدد از اختلالات فردی که امروزه بسیار شایع است می پردازیم این دو اختلال هر کدام نوعی از وسواس به حساب می آیند. وسواس فکری عملی و کمال گرایی بیش از حد دو تا از اختلال های شایع امروزه است که می خواهیم به آنها بپردازیم. و ببینیم در صورت مواجهه با اختلال های فردی باید چگونه عمل کرد.

  1. اختلال وسواس فکری عملی یا OCD

دوتا از شایع ترین اختلالات فردی OCD

 تخمین زده می شود که اختلال وسواس فکری متاسفانه بیش از 2 درصد از آمریکایی ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این نوع از اختلال وسواس می تواند در کودکی و یا در بزرگسالی ظاهر شود. این اختلال می تواند با اختلال های دیگر ترکیب شود و فرد را بسیار آزار دهد. حتی گاهی اوقات به صورت ناخودآگاه این موضوع باعث آزار شخص می شود. اما درمان وسواس فکری عملی یا OCD حتما نیاز به یک مشاوره دارد و شما در صورتی که به این نتیجه رسیدید که مشکل اختلال وسواس فکری یا OCD دارید حتما باید به یک مشاور خوب مراجعه کنید. علایم وسواس فکری را می توان در افکاری که ناخواسته به سراغ ما می آیند و ما برآن کنترل نداریم و حتی بعضی اوقات از آن رنج می بریم. این افکار را افکار وسواسی می نامیم و خب فرد معمولا تلاش می کند تا با انجام دادن اعمال وسواسی اضطراب خود را کم کند تا این فکار وسواسی تا حدی تسکین داده شوند. شاید گاهی فکر کنید خوب شخصیت من اینگونه است، یا برای رهایی از OCD به مواد مخدر، مسکن، الکل و یا غیره پناه بیاورید اما متاسفانه این ها هیچ کدام نمی توانند در طولانی مدت شما را بهبود بخشند. اما این به این معنی نیست که شما نمی توانید راه حلی را برای مقابله با OCD پیدا کنید. بهترین راه برای مقابله با OCD کمک گرفتن از یک مشاوره خوب می باشد.

 

  1. اختلال کمال گرایی بیش از حد یا افراطی

تا بحال شده احساس کنید کاری که انجام می دهید، حتما و حتما باید بی عیب و نقص باشد ؟ آیا شده که از خودتان انتظار داشته باشید که هیچ ایرادی نداشته باشید، ایراد های خود را نپذیرید و بسیار به خودتان سخت گیر هستید؟ حتما این امکان وجود دارد که شما درگیر نوعی از کمال گرایی افراطی شده باشید. این اختلال که به معنی کمال گرایی بیش از حد می باشد می تواند باعث شود که شما هیچ گاه از خود راضی نباشید. چند تا از ویژگی های شخصیت های کمال گرا را در ادامه می خوانیم:

  • آیا معیار های شما بسیار سطح بالایی دارد ؟
  • هیچ کس حد مطلوب شما را ندارد و از اطرافیان خود انتظارات بالایی دارید که معمولا نمی توانند آنها را برآورده کنند؟
  • آیا حس می کنید افرادی که با آنها در ارتباط هستید هم کمال گرای افراطی هستند ؟
  • آیا احساس افسردگی می کنید ؟

غیر ممکن است که بتوانیم همیشه بهترین باشیم و تلاش در این جهت به ناامیدی و کاهش عزت نفس می‌شود. کمال گرایی افراطی مشکل رایجی است و اگر مورد رسیدگی قرار نگیرد، می‌تواند مانعی برای رشد بهبودی مان محسوب شود.

اختلال کمالگرایی افراطی

بسیاری از ما با این باور بزرگ شده‌ایم که باید همیشه کارهایمان را عالی و بدون کم و کاست انجام دهیم و معتقدیم که بهترین شدن پاداش ویژه دارد. متاسفانه کمال گرایی افراطی باعث می‌شود که ستاره ها را هدف بگریم و جز هوا چیزی نصیبمان نمی‌شود. منظور این نیست که داشتن معیار های سطح بالا چیز بدی است. بدون توجه به کیفیت، موفقیت های بزرگ علمی و هنری بسیار کم شمار می‌شد. اما این کمال گرایی افراطی  وسواس گونه راه مناسبی برای بالا بردن کیفیت نیست.

اما برای حل این مشکلات چه باید کرد ؟

بهترین راه حل این مشکلات بعد از قبول داشتن این اختلالات مراجعه به یک روانشناس خوب است. ما به شما دل کلینیک را پیشنهاد می کنیم. کلینیک روانشناسی دل که در منطقه نیاوران تهران قرار دارد یکی از بهترین کلینیک ها در حوزه درمان فردی است که با داشتن مجرب ترین روانشناسان می تواند شما را برای حل این اختلالات راهنمایی کرده و همچنین با جلسات مشاوره می تواند شما را برای حل این مشکلات و اختلالات کمک کند.
طبقه بندی: رپورتاژ،

تاریخ : پنجشنبه 29 آبان 1399 | 07:27 ب.ظ | نظرات

نوجوانانی که والدین افسرده دارند در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به افسردگی هستند.

این عبارت اظهار نظر نهایی یک کارآزمایی بالینی گسترده و طولانی برای شناسایی عوامل خطر بروز افسردگی و اندازه گیری میزان مواجهه افراد با این عوامل معین در دوران های متفاوت زندگی بود. اما نکته قابل توجه در این پژوهش نه تنها در بررسی عوامل بروز بیماری بلکه در ارائه راهی عملی به منظور پیشگیری از ظهور بیماری در نوجوانانی است که خواه و ناخواه مواجهه با این عامل یعنی زندگی و رشد در خانواده ای با والدین افسرده را درپیشینه خود داشته اند. پژوهشگران می گویند یک برنامه جامع آموزش مهارتهای شناختی-رفتاری شامل مهارت واقع بینی، حل مسئله و کنترل خشم به شکل مؤثری ازایجاد بیماری در فرد مستعد جلوگیری خواهد کرد. مجله جامعه پزشکی آمریکا ضمن انتشار این مقاله مدعی شد، برنامه کنترل و پیشگیری زمانی موفق خواهد بود که در زمان شروع کار گروهی آموزش نوجوانان، مادر و پدر وی پیشابیش تحت درمان افسردگی قرارگرفته باشند و در وضعیت روانی مناسبی به سر ببرند. به گفته جودی گاربر، استاد روانشناسی و پرورش ذهن در دانشگاه وندربیلت وجان وایزاستاد دانشگاه هاروارد احتمال ابتلأ افسردگی نوجوان در چنین خانواده ای را یافته جدیدی نمی داننداما معتقدند شناخت این سابقه فامیلی کمک شایانی به انتخاب فرد مناسبی که از برنامه پیشگیری بیشترین سود را خواهد برد می نماید. برای ارتباط وضعیت خلقی روانی والدین و میزان موفقیت پیشگیری از افسردگی در فرزندان آنان عوامل بسیاری برشمرده شده است که از بین آنها ۳ دلیل زیر موجه تر به نظر می رسند.

نخست استعداد ژنتیکی ابتلأ و درمان پذیری که موجب خواهد شد فرزند پدر و مادر درمان پذیر به سهولت بیشتری قابل پیشگیری باشند، ثانیأ اینکه زندگی درکنار پدر ومادر افسرده بسیار سخت و طاقت فرساست وبه کودک یا نوجوان احساس تقصیر وگناه القأ می کند و سر آخر آنکه الگوی رفتاری فرزندان رفتار پدر و مادر است و طبیعتأ مقاومت به تغییر رفتارهای درمانی نیز قابل انتقال است. اعتبار علمی بالای این مطالعه که در ایالت های ماساچوست، تنسی، پنسیلوانیا واورگان برگزار شده بود علاوه بر طراحی مناسب بواسطه انتخاب کاملأ تصادفی نمونه های مورد مطالعه وزمان طولانی پیگیری تأمین شده بود و بدین دلیل یکی از معتبرترین ها در نوع خود به شمار می رود. ۳۱۶ نوجوان۱۳ تا ۱۷ ساله در این ۴ ایالت با شرایط معین سابقه افسردگی والدین، انتخاب و به ۲ گروه مساوی تقسیم شدند.

گروه اول مراقبت های روتین و معمول سلامت روان و پیشگیری از افسردگی را دریافت کرده و گروه دیگر علاوه بر آن تحت آموزش های ۹۰دقیقه ای مهارت های زندگی، طی ۸ جلسه هفتگی که با ۶جلسه ماهیانه دیگر تکمیل می شد، قرار گرفتند.

بر اساس تحلیل آماری اطلاعات به دست آمده در این پژوهش اختلاف واضحی بین دو گروه بررسی شده مشاهده شد که این اختلاف نشانگر تأثیر بی چون وچرای درمان افسردگی در زوج های دارای فرزند، به عنوان قدم اول در پیشگیری افسردگی نوجوانی است. آموزش مهارت های شناختی-رفتاری حتی بدون در نظر گرفتن وضعیت خلقی والدین تأثیر مثبت و محافظت کننده ای در قبال افسردگی نوجوانان ایفا می کند.

این پژوهش خاطر نشان کرد، حدود یک سوم از نوجوانان گروه اول یا گروهی که مراقبت‌های معمول سلامت روان دریافت کرده بودند در طول مطالعه دچار افسردگی شدند و این در حالی بود که در گروه دیگر آموزش مهارتهای زندگی میزان بروز افسردگی را به یک پنجم شرکت کنندگان تقلیل داده بود. اما مقایسه تأثیر پیشگیری در زیر گروه ها واضح تر خود را نشان می داد. در گروهی که پدر و مادر غیر افسرده یا سالم به لحاظ ثبات خلقی-روانی داشتند ، در صورت شرکت در برنامه آموزش مهارت‌های شناختی-رفتاری یا آنچه عملأ مهارت های زندگی شمرده می شود، میزان بروز افسردگی به ۳۰% میزان بروز آن در گروه مراقبت روتین تقلیل می یافت. این در حالی است که در گروهی که درهنگام شروع مطالعه پدر یا مادرشان افسردگی داشتند، تأثیر آموزش مهارت های زندگی بسیار کمتر بود وتنها در حدود ۸% کاهش نشان می داد.

منبع: بخش توصیه های پزشکی سایت مرکز اطلاعات فنی ایران
طبقه بندی: مشاوره،

تاریخ : جمعه 9 آبان 1399 | 12:12 ب.ظ | نظرات

بر اساس مقاله اقامت در رامسر با ارزان ترین قیمت ممکن! در سایت تاریخ ما، همواره اقامت در رامسر یکی از جدی ترین مسائل پیش روی مسافران بوده که در این چند ماهه اخیر به دلیل افزایش قیمت اجاره اقامتگاه در رامسر، به مشکلی بزرگتر تبدیل شده است. به همین دلیل سعی کردیم در این مقاله با معرفی ارزان ترین اقامتگاه های این شهر در نحوه انتخاب مسافران کمکی کرده باشیم.

واحد تک خوابه مبینا

این سوئیت آپارتمان یکی از گزینه های بسیار ارزان برای اقامت در رامسر است که قیمت هر شب اجاره آنجا برای هر نفر ۶۵۰۰۰ تومان می باشد.

این اقامتگاه از امکانات رفاهی کمی بر خوردار است و تمیزی آن در حد قابل قبولی می باشد و بیشتر برای کسانی مناسب است که میخواهند به صورت تنها و یا با دوستان خود سفر کنند.

آدرس اقامتگاه: مازندران – رامسر – خیابان اصلی

واحد تک خوابه رامسر

این اقامتگاه یک گزینه خوب برای سفر خانوادگی می باشد که قیمت هر شب اجاره آن برای هر نفر ۸۰۰۰۰ هزار تومان است.

امکانات رفاهی در حد متوسط دارد و از نظر نظافت و تمیزی نیز خوب می باشد و می تواند برای اقامت با خانواده مناسب باشد.

آدرس اقامتگاه: مازندران – رامسر – خیابان ساداتشهر

برای جزئیات بیشتر  از اقامت در رامسر می توانید به آدرسhttps://www.karnaval.ir/stay/list- ramsar در سایت کارناوال مراجعه کنید.

اقامتگاه بوم گردی مهر

به صورت کلی اقامتگاه بوم گردی برای کسانی که اهل ماجراجویی و طبیعت گردی هستند مناسب می باشد و بیشتر مورد استقبال جوانان قرار می گیرد. هزینه اقامت در آنجا برای هر شب هرنفر ۸۰۰۰۰ هزار تومان است.

از نظر امکانات رفاهی در حد قابل قبول است و از نظر تمیزی در حد متوسط می باشد.

آدرس اقامت گاه: مازندران – رامسر – روستای مهرمیجه

اقامت در رامسر

همانطور که مشاهده کردید بر اساس اقامتگاه های موجود در سایت کارناوال (https://www.karnaval.ir/) برای اقامت در رامسر می توان هزینه زیر ۱۰۰ هزار تومان کنار گذاشت و در هزینه ها صرفه جویی کرد. اما باید این نکته را در خاطر داشت که اقامتگاه با این قیمت امکانات رفاهی کمی دارد و از نظافت و تمیزی متوسطی بهره می برد. این قیمت از اقامتگاه بیشتر برای جوانان و یا کسانی که میخواهند به تنهایی سفر کنند، مناسب است.
طبقه بندی: رپورتاژ،

تاریخ : جمعه 2 آبان 1399 | 11:47 ق.ظ | نظرات

سرپرستار مرکز آموزشی بهداشتی ، درمانی و توانبخشی پرستاری است که اداره کارکنان پرستاری ، تجهیزات و ارائه خدمات پرستاری یک واحد را برعهده دارد . وظایف سرپرستار مرکز ( بهداشتی ، درمانی و توانبخشی ) براساس اصول مدیریت و با تکیه بر رعایت منشور حقوق مددجو و مبتنی بر فرآیند پرستاری و استانداردهای مراقبتی بشرح ذیل می باشد : بشرح زیل است :

الف – جمع آوری اطلاعات و برنامه ریزی :

1- بررسی وضعیت موجود در واحد تحت نظارت بمنظور تعیین مشکلات مرتبط با ارائه خدمات و کیفیت مراقبت

2- تعیین خط مشی جهت واحد مربوطه در راستای اهداف کلی

3- برنامه ریزی در جهت اجرای استانداردهای مراقبتی

4- تنظیم برنامه کار کارکنان تحت نظارت در شیفت های مختلف

5- تعیین وظایف کارکنان تحت نظارت ( تقسیم کار )

6- برنامه ریزی جهت ثبت و ارائه گزارش کامل از وضعیت هر بیمار / مددجو در هر شیفت بر بالین بیمار

7- برنامه ریزی جهت آگاه سازی کارکنان پرستاری جدیدالورود به مقررات اداری ، استانداردهای مراقبتی و شناخت کامل نسبت به واحد از نظر محیط فیزیکی ، وسایل تجهیزات و آشنایی با سایر قسمت های مرکز

8- برنامه ریزی جهت آموزش به مددجویان / بیماران ، خانواده و ... ( مراقبت از خود و توانبخشی و ... )

9- پیش بینی نیازهای واحد مربوطه از نظر امکانات ، تجهیزات موجود و لوازم مصرفی و پیگیری جهت تامین آن

10- برنامه ریزی جهت تحویل و تحول تجهیزات واحد مربوطه در هر شیفت کاری

11- برنامه ریزی جهت کنترل عملکرد تجهیزات مورد استفاده در بخش در هر شیفت

ب – سازماندهی :

12- تشکیل جلسات گروهی و جلب مشارکت کارکنان در جهت حل مشکلات واحد مربوطه ( کارکنان ، مددجویان / بیماران و ... )

13- توجه به نیازهای کارکنان ، ایجاد انگیزه جهت افزایش رضایت شغلی

14- برقراری حسن تفاهم بین کارکنان واحد مربوطه و سایر واحدها

15- انجام مراقبت های پرستاری در مواقع اورژانس

16- ایجاد هماهنگی و همکاری بین کادر پرستاری و سایر واحدها

17- شرکت در جلسات مدیران و ارائه نیازهای کارکنان ، مددجویان / بیماران و پیشنهاد جهت بهبود وضعیت

18- همراهی با پزشک به هنگام ویزیت بیماران و ارائه گزارش لازم

19- ثبت و گزارش کلیه امور واحدهای مربوطه به مسئولین ذی ربط ( شامل : درخواست ها ، وقایع غیرمترقبه حوادث ، کمبودها و نقایص ، نیازها و ... )

20- مشارکت و همکاری در برنامه های آموزش ضمن خدمت ، بازآموزی و ... کارکنان

21- مشارکت و همکاری در آموزش دانشجویان پرستاری و سایر کارآموزان در واحد مربوطه

22- مشارکت و همکاری در پژوهش ها و تحقیقات کاربردی پرستاری

برپایی کنفرانس های داخلی جهت افزایش سطح دانش و مهارت حرفه ای پرستاران

ج – هدایت و رهبری : کنترل هدایت و ارزشیابی

23- کنترل حضور و غیاب پرسنل تحت سرپرستی

24- تکمیل فرم ارزشیابی مصوبه کارکنان جهت پرسنل تحت سرپرستی

25- ارزشیابی مستمر خدمات ارائه شده توسط کادر تحت سرپرستی از طریق : بررسی رضایتمندی مددجویان ، همکاران با ابزار مناسب ( مشاهده ، چک لیست و ... )

26- نظارت و ارزشیابی مستمر بر رعایت معیارهای رفتار شغلی و اخلاقی کارکنان و انطباق امور پزشکی با موازین شرع مقدس ارزشیابی اثربخشی آموزش های داده شده به کارکنان ، مددجویان / بیماران ، خانواده و دانشجویان ...

27- کنترل و پیگیری ثبت و اجرای دستورات پزشک و نظارت بر اجرای آن

28- مشارکت و همکاری با کمیته های بیماران بنا بر صلاحدید سرپرست مربوطه

29- نظارت بر حسن اجرای تعرفه های پرستاری

30- نظارت مستمر بر اقدامات ضروری بمنظور پیشگیری از عفونت ها

31- همراهی و ارائه گزارش دقیق هنگام بازدید مسئولین مافوق

32- نظارت بر حسن اجرای کلیه خدمات پرستاری در واحد مربوطه

منبع: پایگاه دفتر حقوقی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکیتاریخ : جمعه 2 آبان 1399 | 11:32 ق.ظ | نظرات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات